Kuidas termokaamera töötab.

Kuidas tõlgendada õigesti termopilti?

Tegelikult võib ju igaüks laenutada omale tööriistarendist soojuskaamera ja teha termopildistamist ise, aga kas saab saadud infot usaldada?

Termokaamera näitab objektide infrapunakiirgust, mis on paljale silmale nähtamatu. Ekslikult arvatakse, et kui termokaamera näitab mingi objekti temperatuuri, siis see ongi objekti temperatuur, mis aga ei vasta tõele. Temperatuur, mida näitab termokaamera on kolme erineva kiirguse tulem:

Emissioon (emission) ehk materjali enda soojuskiirgus.
Objekti läbiv kiirgus (transmission)
Peegeldus (reflection)

emissivity-apparent-temperature

Kui nüüd me neid kolme kiirgust Termopildistamisel arvesse ei võta, võime saada väga erineva tulemuse tegelikust objekti temperatuurist.

Näide:

Vaatame allolevaid pilte.

capture     capture1

 

  

 

 

 

Roostevabast terasest anumasse on kallatud kuum vesi. Terve anum on tegelikult sama temperatuuriga. Aga miks me näeme termokaamera pildilt erinevaid temperatuure: punkt 1 ca 10° aga punkt 3 ca 71,7° ? Kuna antud pildil oleva roostevabast anuma kiirgustegur ε on 0,15. See tähendab, et ca 85% punkt 1 temperatuurist on vasakul asetseva külma objekti peegeldus.

Aga miks punkt 3 tundub kuumem, kui ülejäänud anum? Sellepärast, et anumale on kleebitud vähe peegeldav, kiirgusteguriga ca 0,90ε teip, mis ei peegelda ümbritsevate jahedamate objektide temperatuuri.

Miks peab termopildistamist teostama professionaal

Ülal toodud näitest nägime, et termokaamera pildilt täpsete temperatuuride väljalugemine ei olegi nii lihtne. Õnneks on olemas enim levinud materjalide kiirgusteguri tabelid, mida kasutades saab välja arvestada objektide õiged temperatuurid. Professionaalsetel termokaameratel on menüüs olemas võimalus muuta peegelduskiirguse tegurit, mis laseb termokaameral juba korrigeerida andmeid automaatselt ja näidata tegelikule temperatuurile suhteliselt lähedast temperatuuri.

Termoloogiat õppinud professionaal oskab soojuskaamera setingutest valida õige kiirgusteguri või teha vajalikud arvestused kiirgusteguri tabeli abil, mis teeb mõõtmistulemused täpsemaks. Lisaks võib kasutada mõõdetavatel objektidel musta matti teipi täpsemate andmete tagamiseks ja katta kinni kiirgavaid ja mõõtmistulemusi segavaid objekte.

Allpool olevatest videotest saab õppida rohkem soojuskaamera tööpõhimõtte ja kasutamise kohta.
        

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *